اهمیت آشنایی با استانداردهای پیچ و مهره

پیچ و مهره

صنعت پیچ و مهره در سالیان اخیر رشد وسیعی داشته و تعداد کارخانجاتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بیشتر شده است. آشنایی با استاندارد‌ های پیچ و مهره برای هر کارخانه‌ای که در این زمینه فعالیت دارد، لازم و ضروری است. در واقع رعایت استانداردها در تولید محصولات به مصرف کنندگان این اطمینان را می‌دهد که خرید‌هایی با کیفیت انجام می‌دهند و نباید از این بابت نگرانی داشته باشند. به عبارتی می‌توان گفت استانداردها و ملزوماتی که در تولید یک محصول مثل پیچ و مهره باید رعایت شود، گارانتی کیفیت تولیدات است. استانداردهای لازم برای تولید پیچ و مهره توسط سازمان‌های مختلفی در سراسر جهان رقم می‌خورد.

 

استاندارد پیچ و مهره

با توجه به اینکه پیچ و مهره یکی از مهمترین اتصالات و رایج‌ترین آن‌ها است، طبیعتاً هر چند وقت یکبار استاندارد‌های قدیمی ‌تغییر کرده و به روز رسانی می‌شوند. برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، ضروری است به صورت مداوم نسبت به پیگیری استاندارد‌های جدید و تطبیق تولیدات با آنها اقدام نمایند. مهمترین کشورهایی که در زمینه تدوین استانداردهای این محصولات پیشگام هستند، می‌توانیم کشورهای صنعتی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه را مثال بزنیم. در این میان کشورهای انگلستان و آمریکا استاندارد متفاوتی را از فرانسه و آلمان در نظر می‌گیرند.

برای خرید پیچ و مهره با استاندارد های مختلف از این صفحه دیدن کنید.

آشنایی با استاندارد پیچ و مهره DIN

یکی از رایج‌ترین استاندارد‌ های پیچ و مهره، DIN نام دارد. این استاندارد توسط متخصصین کشور آلمان طراحی شده است. مهمترین چیزی که در استاندارد DIN مد نظر قرار می‌گیرد، استحکام و مقاومت انواع پیچ و مهره‌ها است. معروف‌ترین پیچ‌هایی که استاندارد آنها به وسیله DIN تعیین شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از آلن، شش ضلعی و ناودانی. استاندارد هر کدام از این پیچ‌ها به صورت یک کد مشخص می‌شود. این کد عبارت است از کلمه DIN و عددی که در کنار آن قرار می‌گیرد.

البته در مجموع این استاندارد را می‌توانیم بر اساس نوع اتصال در بخش‌های مختلفی تقسیم بندی کنیم. مثلاً DIN 444 برای اتصالاتی طراحی شده است که در آن‌ها پیچ‌های چشمی ‌کاربرد زیادی دارند. DIN 7344 برای مهره‌های چرخشی استاندارد بسیار مناسبی را تعیین کرده و DIN 7603 در مورد حلقه‌های قفلی استاندارد‌ها را نشان می‌دهد. در مورد استاندارد DIN بد نیست بدانید که از لحاظ تاریخی قدمت بسیار خوبی دارد و در دهه‌های گذشته به عنوان برترین استاندارد جهان در زمینه پیچ و مهره شناخته می‌شده است. بعضی از تولیداتی که بر اساس این استاندارد طراحی می‌شوند در جهان کاربردهای زیادی دارند و صنایع مختلف به آنها وابسته هستند.

بیشتر به خوانید: کاربرد پیچ آلن چیست؟

بررسی استاندارد BS و تاثیر آن در صنعت

یکی از استاندارد‌ های پیچ و مهره که در صنایع گوناگون تاثیر قابل توجهی از خود به جای گذاشته است BS نام دارد. این استاندارد به عنوان یکی از مهم‌ترین استانداردهای جهانی هم شناخته می‌شود و در تولید انواع مختلفی از پیچ و مهره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در بازار خرید واشر فعال باشید دیدن کلمه BS 3410 بر روی بسیاری از محصولات برای شما عجیب نخواهد بود. بسیاری از واشر‌های اینچی در سراسر جهان بر اساس این استاندارد تولید می‌شوند. پیچ‌های سر شش گوش از دیگر تولیدات مهمی ‌هستند که استاندارد کانکتور BS در تولید آنها نقش دارد. BSP شاید یکی از جالب‌ترین کدگذاری‌ها برای یک استاندارد باشد. معمولاً در کدگذاری استاندارد‌ها از عدد و حرف استفاده می‌کنند اما در این استاندارد فقط حروف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این استاندارد جالب برای مهره قفل دو لوله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مهره‌ها در برخی صنایع کاربردهای وسیعی دارند و به همین دلیل دارای اهمیت می‌باشند.

اتصالات

آیا استاندارد‌ های پیچ و مهره ASTM  در جهان طرفدار دارد؟

شاید به اندازه استاندارد‌ های پیچ و مهره DIN و ISO طرفدار نداشته باشد اما ASTM هنوز هم به عنوان یکی از مهمترین استانداردهای جهانی این حوزه شناخته می‌شود. البته باید این نکته را هم بگوییم که ASTM فقط یک استاندارد تولید پیچ و مهره نیست. این عنوان برای یک سازمان جهانی تدوین استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد‌هایی که در این سازمان طراحی می‌شوند، ویژگی‌های مختلفی را مد نظر قرار می‌دهند. برای آنها مهم است که پیچ و مهره در کدام نقطه ذوب تولید شود و استحکام آن در چه سطحی قرار داشته باشد. پیچ‌ آهنی و خشک از جمله مهمترین محصولاتی هستند که با این استاندارد طراحی و تولید می‌گردند. ASTM A325 از جمله مهمترین استانداردهای این سازمان بین المللی است.

پیچ و مهره

2 دیدگاه

  • سلام وقتتون بخیر- سایتتون خیلی عالیه و توضیحات خیلی خوب نوشته شده. اگر امکانش هست درباره ی استاندارد BS توضیح بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *