کاربرد پیچ و مهره دنده کبریتی

پیچ و مهره دنده کبریتی

پیچ و مهره دنده کبریتی یکی از انواع پیچ و مهره است که در صنایع گوناگون کاربرد‌های متنوعی دارد. به طور کلی پیچ و مهره یکی از لوازم اساسی و مورد نیاز هر کار صنعتی می‌باشد. کارخانجات مختلف به دنبال این هستند با تولیدات متنوع در این حوزه میزان فروش خود را به بالاترین سطح برساند. در مورد پیچ و مهره‌های دنده کبریتی شاید مهمترین دلیل محبوبیت آنها ساختار جالبی باشد که دارند. به این پیچ و مهره‌های جذاب، ذوزنقه‌ای هم می‌گویند. شاید مهمترین کاربرد پیچ و مهره‌ ها این است که توانایی آنها در تبدیل حرکت دورانی به خطی باشد.

البته این کاربرد در بسیاری از صنایع می‌تواند مشکلات مختلفی را برطرف سازد. با توجه به همین اهمیت از کارگاه‌های کوچک صنعتی گرفته تا کارخانجات معروفی که در زمینه تولیدات انبوه فعالیت دارند، به پیچ و مهره‌های دنده کبریتی نیاز خواهند داشت. در مقایسه با دیگر اتصالاتی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند باید به این نکته اشاره کنیم که اینگونه پیچ و مهره‌ها در حرکت از سرعت بسیار خوبی برخوردار می‌باشند. البته سرعت بالا مانع از این نشده است که قدرت و استقامت پیچ و مهره‌های دنده کبریتی کاهش پیدا کند. آنها استقامت بسیار خوبی دارند و به همین دلیل عمر مفید آنها طولانی است. در واقع شما می‌توانید برای مدت زمان زیادی از آنها استفاده کنید.

پیچ دنده کبریتی

مزیت پیچ و مهره دنده کبریتی

برخی از مهمترین مزایای پیچ و مهره دنده کبریتی را در بخش ابتدایی خدمت شما بیان کردیم. مزیت‌های این محصول فقط در همین چند مورد خلاصه نمی‌شود و این پیچ و مهره‌ها مزایای دیگری هم دارند. مهمترین مزایای پیچ و مهره‌های دنده کبریتی عبارتند از:

  • ضد سایش: این پیچ و مهره‌ها در کنار اینکه عمر مفید بسیار خوبی دارند و قدرت و استقامت آنها در سطوح بالا است، ضد سایش هم هستند. ویژگی ضد سایش کمک می‌کند تا این پیچ و مهره‌ها در بسیاری از صنایع بدون هیچگونه مشکلی مورد استفاده قرار گیرند.
  • دما: گرما و سرما به عنوان دو عامل دمایی هیچ گونه اثری بر روی کیفیت عملکرد این گونه پیچ و مهره‌ها نخواهند داشت. در واقع پیچ و مهره‌های دنده کبریتی در برابر تغییرات هوایی بسیار شدید مقاومت فوق العاده‌ای از خود نشان می‌دهند. این پیچ و مهره‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات صنایع اساسی کشور در مناطق گرمسیر و سردسیر را برطرف سازند.
  • تنوع: تنوع بسیار خوبی که در تولید این محصول وجود دارد کمک کرده تا کاربردهای آن روز به روز بیشتر شود. پیچ و مهره‌های دنده کبریتی در بسیاری از تولیدات روز دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار پیچ و مهره‌ کبریتی

در بخش‌ های مختلف اشاره کردیم که مهمترین ویژگی پیچ و مهره دنده کبریتی، تبدیل حرکت دورانی به خطی در آن است. این ویژگی باعث شده تا کاربردهای این محصول روز به روز گسترش پیدا کند. طبیعتاً آشنایی با ساختاری که توانسته این تبدیل را به خوبی انجام دهد برای هر علاقه مند صنعت جذاب خواهد بود. اگر طراحی پیچ‌ های کبریتی را به طور دقیق نگاه کنید متوجه خواهید شد که روی آنها تعداد زیادی شیار قرار داده شده است. این شیارها فضای لازم برای اینکه حرکت دورانی به خطی تبدیل پیدا کند را فراهم می‌نماید.

ساختار پیچ و مهره

وقتی پیچ کبریتی با شیار‌هایی که دارد درون مهره کبریتی قرار گیرد، حرکت دورانی به آسانی تبدیل به حرکت خطی می‌شود. یک نکته جالب هم اینجا وجود دارد. ساختار جالب پیچ و مهره‌ های دنده کبریتی این قابلیت را برای شما به وجود می‌آورند که برای تبدیل معکوس هم از آنها استفاده کنید. یعنی شما می‌ توانید حرکت خطی را با کمک این پیچ و مهره‌ ها به حرکت دورانی تبدیل نمایید. البته برای رسیدن به این هدف باید یک تغییر کوچک در زاویه گام پیچ ایجاد کنید. شما باید زاویه گام را بیشتر از ۲۰ درجه تنظیم نمایید.

برای خرید استادبولت به این صفحه مراجعه کنید.

برای تولید پیچ و مهره دنده کبریتی از چه ابزاری کمک گرفته می‌شود؟

به طور کلی برای تولید پیچ و مهره دنده کبریتی از دو روش کمک گرفته می‌ شود. در روش اول از دستگاه تراش برای تولید این محصولات استفاده می‌گردد. در استفاده از دستگاه تراش، میلگرد تاثیر زیادی در تولید پیچ و مهره‌های دنده کبریتی خواهد داشت. البته مهارت تراشکاران هم برای اینکه سفارش مشتری را دقیقاً مطابق با نیاز او تولید کنند اهمیت دارد. روش دوم استفاده از دستگاه رولینگ است. با کمک این دستگاه می‌توان مهره و پیچ دنده کبریتی را در ابعاد گوناگون و با متریال‌های متنوع تولید نمود.

محصولاتی که با این روش طراحی می‌شوند معمولاً عمر مفید بیشتری دارند و مقاومت آنها در سطوح بالاتری قرار می‌گیرد. زمان لازم برای تولید پیچ و مهره‌های دنده کبریتی در این روش کمتر است و هزینه نهایی نیز کاهش پیدا می‌کند. البته کاهش هزینه و زمان هیچگونه تاثیر منفی بر تولید با کیفیت محصولات نخواهد داشت. روش رولینگ بهترین و باکیفیت ترین پیچ‌های دنده کبریتی را برای شما تولید خواهد کرد. پس از این بابت هم نگرانی نداشته باشید.

پیچ و مهره

1 دیدگاه

  • سلام روزتون بخیر
    اول تشکر کنم بابت این مطالب خوب و مفیدی که قرار دادید.
    میشه راجب کاربرد پیچ دنده کبریتی هم صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *