پیچ ‌های انتقال قدرت و کاربردهای آن

پیچ های انتقال قدرت

یکی از معروف‌ترین پیچ‌هایی که در ماشین آلات صنعتی و نیمه صنعتی کاربرد‌های زیادی دارد، پیچ ‌های انتقال قدرت است. این پیچ‌ها با نام محرک‌های خطی یا پیچ‌های انتقال هم شناخته می‌شوند. از نام این پیچ‌ها می‌توان متوجه شد که کاربرد اصلی آن‌ها در صنعت چیست. پیچ‌های انتقال برای اینکه حرکت دورانی را در مهره تبدیل به یک حرکت خطی آرام کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها این تغییر را می‌توانند در امتداد محور پیچ به وجود آورند. به طور کلی پیچ‌های قدرت در مقایسه با دیگر پیچ‌های موجود در بازار مزایای بیشتری دارند. وجود این مزایا در آنها سبب شده است مشابهی در صنعت نداشته باشند و بسیاری از تولیدکنندگان مجبور باشند از پیچ انتقال قدرت کمک بگیرند. لیداسکرو یکی از معروف‌ترین پیچ‌های انتقال بوده که در بسیاری از دستگاه‌های مهم مثل پرینتر سه بعدی و سی ان سی کاربردهای خود را نشان داده است.

برای آشنایی با انواع استاندارد های پیچ و مهره به این مقاله مراجعه کنید

مزایای پیچ انتقال قدرت

پیچ‌های انتقال قدرت مزیت‌های زیادی برای ما خواهند داشت. اگر قصد خرید پیچ انتقال قدرت را دارید پیشنهاد می‌کنیم مزایای آن را همراه با ما بررسی کنید:

  • ظرفیت انتقال بار: یکی از بزرگترین ویژگی‌ها و مزایای خرید پیچ انتقال قدرت، ظرفیت انتقال بار است. برخلاف بسیاری از پیچ‌ها که در برابر بارهای سنگین و حجیم توانایی خود را دست می‌دهند و به قول معروف شل می‌شوند، پیچ انتقال قدرت به راحتی می‌تواند در برابر انتقال بارهای سنگین مقاومت کند.
  • طراحی: در مورد پیچ انتقال قدرت بد نیست بدانید که این پیچ‌ها می‌توانند به خودی خود قفل شوند. ویژگی خود قفل شوندگی ویژگی جذابی است که در کمتر محصولی شما می‌توانید آن را مشاهده کنید. با کمک این ویژگی طراحی بسیاری از محصولات صنعتی سفارشی سازی خواهد شد. البته در کل طراحی پیچ ‌های انتقال قدرت بسیار ساده انجام می‌شود و ساخت آنها دردسر زیادی برای تولیدکننده نخواهد داشت.

خرید پیچ انتقال قدرت

  • هزینه: هزینه اولیه‌ای که برای تولید یک پیچ انتقال صرف می‌شود آنقدر زیاد نیست که به تولیدکننده فشار اقتصادی سنگینی وارد کند. طبیعتاً وقتی تولید کننده هزینه کمتری برای ساخت یک محصول صرف کند، در هنگام فروش هم قیمت را پایین‌تر می‌آورد و محصول ارزان‌تر می‌شود. به عبارت بهتر خریدار هم می‌تواند هزینه کمتری پرداخت کند. البته مسائل جانبی و نگهداری این محصول هم هزینه زیادی برای خریدار نخواهد داشت.
  • فضا: جالب است بدانید که پیچ انتقال قدرت فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. این پیچ‌ها فضای کمی نیاز دارند و طبیعتاً برای تولید کننده دردسری از جهت فضا هم به وجود نخواهند آورد. خریدار هم نباید هنگام خرید آن‌ها نگرانی از بابت اینکه چقدر فضا اشغال می‌کنند داشته باشد.

دقت: یکی از مهمترین مزایایی که خرید این پیچ جذاب برای شما خواهد داشت دقت حرکتی آن است. دقت حرکتی این محصول آنقدر بالا است که معمولاً در ماشین ابزار آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

انواع پیچ ‌های انتقال قدرت

پیچ ‌های انتقال قدرت در انواع مختلفی تولید می‌شوند. اولین نوع از این پیچ‌ها با نام دندانه مربعی معروف شده است. از پیچ دندانه مربعی می‌توان برای انتقال توان در هر دو طرف بهره برد. اینگونه پیچ‌ها معمولاً بیشترین بازدهی را دارند و عمر مهره آنها طولانی خواهد بود. البته از این پیچ بیشتر باید برای حرکت یکنواخت استفاده کنید. نکته دیگری که در مورد این پیچ باید به آن اشاره کنیم، قیمت بالای تولید آن است. یکی دیگر از انواع پیچ‌ ها انتقال که محبوبیت زیادی هم دارد پیچ دندانه ذوزنقه‌ای است. این پیچ ضخامت ریشه بالایی دارد که ظرفیت انتقال محصول را افزایش می‌دهد. ویژگی دیگری که در مورد این پیچ می‌توانیم عنوان کنیم روش ساخت ساده‌تر آن در مقایسه با نمونه‌های دیگر می‌باشد.

پیچ دندانه اره‌ای نمونه دیگری از پیچ‌های انتقال می‌باشد. این محصول با پیچ‌های مربعی از لحاظ بازدهی یکسان است و نوع طراحی آن متفاوت‌تر از نمونه‌های قبلی می‌باشد. آخرین پیچی که در این بخش می‌توانیم به آن اشاره کنیم، بال اسکرو است. در بخش ابتدایی در مورد لیداسکرو صحبت کردیم و بال اسکرو یک پیچ شبیه اما با یک تفاوت نسبت به آن است. تفاوت آنها مربوط به مهره مورد استفاده می‌باشد. در بال اسکرو مهره باید شیارهایی برای قرار گیری ساچمه داشته باشد. این کار برای این انجام می‌شود که بین پیچ و مهره اصطکاک لازم ایجاد شود. در واقع بین آنها باید اصطکاک کمتر شود.

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *