همه چیز درباره پیچ خشکه و پیچ آهنی

پیچ خشکه و پیچ آهنی

در این مقاله می‌خواهیم همه چیز درباره پیچ خشکه و پیچ آهنی را بیان کنیم تا شما بتوانید به مقایسه پیچ خشکه و پیچ آهنی بپردازید. همچنین تفاوت و شباهت های این دو پیچ را با همدیگر مقایسه نمایید. در صنایع مختلف از انواع پیچ و مهره های متفاوت استفاده می شود. هر کدام از این پیچ و مهره ها دارای یک ویژگی خاص می باشند که می توانند متناسب با ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. این پیچ و مهره ها با توجه به ویژگی های خود کاربرد های متفاوتی نیز دارند. می‌ توان گفت پرکاربردترین پیچ ها پیچ خشکه و پیچ آهنی می باشند. پیچ خشکه و پیچ آهنی دارای مشخصات منحصر به فردی هستند. به همین جهت نیز کاربرد های متفاوتی دارند. حال اگر می خواهید اطلاعات بسیار کاملی در رابطه با این دو پیچ به دست آورید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

خرید انواع پیچ و مهره عمده

پیچ خشکه چیست

یکی از انواع پیچ هایی که در بازار بسیار مورد خرید و فروش قرار می‌ گیرد، پیچ خشکه می باشد. این پیچ تقاضای بسیار زیادی در بین مصرف کنندگان دارد. شاید نام این پیچ برای شما عجیب باشد. باید گفت خشکه در نام این پیچ همان فولاد می باشد. یعنی این پیچ از فولاد تشکیل و تولید شده است. البته در نظر داشته باشید در ساخت پیچ خشکه از کربن استیل استفاده شده است. به همین دلیل از ماندگاری و استحکام بسیار بالایی در مقایسه با دیگر پیچ ها برخوردار می باشد. شکل ظاهری این پیچ به صورت استوانه‌ ای می باشد که اطراف استوانه شیارهای مارپیچی قرار گرفته اند. به این ترتیب اتصال دو قطعه با هم به صورت مطمئن و با استحکام و مقاومت بسیار بالایی انجام می شود.

در نظر داشته باشید فولادی که در ساخت پیچ خشکه به کار رفته است به صورت ضد زنگ می باشد‌‌. از این رو این پیچ در شرایط مختلف آب و هوایی می‌ تواند بدون هیچگونه زنگ زدگی مورد استفاده قرار بگیرد. از نظر ظاهری به نوع رزوه پیچ و گرید و … تقسیم بندی می شوند‌‌. به عنوان مثال این پیچ بر حسب دندان هایی که بر روی خود قرار دارد می‌ تواند به انواع دنده درشت، معمولی و میلیمتری تقسیم بندی شود‌‌. لازم به ذکر است که این پیچ را می‌ توان به دو نوع تمام دنده و نیم دنده در بازار پیدا و تهیه کرد. پوشش این پیچ داکرومات می باشد.

پیچ خشکهکاربرد پیچ خشکه

برای اینکه بتوانیم تفاوت پیچ خشکه و پیچ آهنی را درک کنید باید کاربرد آن ها را مورد بررسی قرار دهید. کاربرد پیچ خشکه در صنایع ماشین سازی، ساختمان سازی، صنایع نفتی، ساخت سوله های مختلف، صنعت کشتی سازی و صنعت پتروشیمی می باشد. در هر کدام از صنایع از انواع پیچ ها استفاده می شود. این پیچ به دلیل جنسی که دارد از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل در صنایع بسیار حساس مانند ماشین سازی، ساختمان سازی و یا کشتی سازی از این نوع پیچ ها استفاده می شود. پیچ خشکه طول عمر زیادی دارد و خواص ضد زنگ زدگی نیز دارد.

بیشتر بخوانید: پیچ آلن چیست؟

پیچ آهنی چیست

یکی دیگر از پیچ های بسیار پرمصرف و پرکاربرد در بازار پیچ آهنی است که افراد زیادی تمایل دارند از این پیچ استفاده کنند. این پیچ همانطور که از نامش پیدا می باشد از آهن تولید شده است. به همین دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد‌‌‌. در مقایسه با پیچ خشکه از قیمت بسیار کمتری برخوردار می‌ باشد. به همین دلیل صنعتگران بسیار زیادی تمایل دارند از پیچ آهنی استفاده کنند. به علت قیمت کمی که دارد تقاضا برای خرید آن بسیار زیاد است. اما یکی از تفاوت های پیچ خشکه و پیچ آهنی در مقاومت و طول عمر آن ها می باشد. می توان گفت پیچ آهنی در مقایسه با پیچ خشکه از مقاومت پایین تری برخوردار است و در نتیجه طول عمر کمتری نسبت به پیچ خشکه دارد. به همین دلیل شما از این نوع پیچ نمی توانید در مواردی که نیاز به استحکام بسیار بالا و عمر طولانی دارد استفاده نمایید. در این موارد بهتر است از پیچ خشکه استفاده نمایید.

می‌ توان یکی از مشخصات بارز پیچ های آهنی را شکل ظاهری آن ها دانست‌ شکل سری پیچ ها شش گوش می باشد. این سری به یک پایه استوانه مارپیچ که دارای دنده است می چسبد. البته این پیچ ها به گونه های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. اما با توجه به محدودیت هایی که در استفاده از آن ها وجود دارد استفاده از پیچ آهنی منسوخ می باشد. از مفتول های پیچ و مهره در ساخت این پیچ ها استفاده شده است. شما می توانید این محصولات را در دو نوع تمام دنده و نیم دنده در بازار تهیه و خریداری نمایید.

تولید پیچ آهنی به صورت گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات رواج دارد. در نظر داشته باشید که نوع داکرومات آن در مقایسه با دیگر انواع پیچ ها از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. به همین دلیل دارای طول عمر بیشتری نیز می باشد. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این پیچ‌ ها دارای کشش پایینی می باشند و در صورت قرار گرفتن در فشار بسیار زیاد ممکن است که بشکنند. پیچ آهنی در تمام صنایع رواج ندارد. به دلیل استحکام و دوام پایین این پیچ نسبت به پیچ خشکه افراد ترجیح می‌ دهند که پیچ خشکه را تهیه و خریداری نمایند.

پیچ آهنی

بررسی شباهت های پیچ خشکه و پیچ آهنی

اکثر افراد تصور می کنند که پیچ خشکه و پیچ آهنی هیچگونه مشباهتی با هم ندارند. اما بر اثر نظر کارشناسان این دو پیچ با همدیگر شباهت هایی نیز دارند. می توان گفت یکی از شباهت های این دو پیچ آسیب پذیر بودن آن ها در برابر عواملی مانند عوامل شیمیایی و خورنده می باشد. این دو پیچ در برابر این عوامل آسیب پذیری بالایی دارند و از بین می روند. البته تولید کننده ها نیز برای این مشکل یک راه حل بسیار عالی در نظر گرفتند. آن ها از پوشش گالوانیزه بر روی پیچ ها استفاده می کنند.

بررسی تفاوت‌ های پیچ خشکه و پیچ آهنی

پیچ خشکه و پیچ آهنی دارای تفاوت های اصولی و عمده نیز می باشند. به عنوان مثال در تولید پیچ آهنی از مقدار کربن بسیار کمتری استفاده شده است. اما در پیچ خشکه متریال اصلی کربن می باشد. پیچ آهنی به دلیل استفاده بسیار کم کربن در ساختار آن، خاصیت انعطاف پذیری بسیار بالایی وجود دارد. اما پیچ خشکه این خاصیت را ندارد و از این نظر این دو پیچ با همدیگر تفاوت دارند. شما از پیچ های آهنی می توانید در اتصالات کم تنش استفاده کنید. زیرا این پیچ دارای انعطاف پذیری کم می باشد. اما پیچ خشکه به دلیل مقاومت و عدم انعطاف پذیری در اتصالات پرفشار و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *