پیچ و مهره در صنعت خودروسازی

پیچ و مهره در صنعت خودروسازی

اگر به خودرو دقت کنید متوجه می‌شوید که ساختار آن شباهت عجیبی به بدن انسان دارد. همانگونه که همیشه تصور ما از بدن فقط به قلب، کلیه، معده و اجزای بزرگ معطوف می‌شود و از اجزای کوچک غافل می‌شویم در خودرو هم همین اتفاق می‌افتد و کاربرد پیچ و مهره را فراموش می‌کنیم. یک اتومبیل فقط شامل اجزای بزرگی مثل درب، موتور و اگزوز نیست. در یک وسیله نقلیه به طور میانگین بیش از ۳۰ هزار قطعه کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد که همگی در کیفیت عملکرد آن اثر گذار هستند. شما نمی‌توانید یک اتومبیل به ما معرفی کنید که در جهان وجود داشته باشد و پیچ و مهره در آن بدون کاربرد باشند.

پیچ و مهره در صنعت خودرو

شاید جالب باشد بدانید که از ۳۰ هزار قطعه کوچکی که گفتیم، هزار پیچ و مهره در یک خودرو مصرف می‌شود. با دیدن این عدد ناخودآگاه به بیشمار سلول و چندین متر روده موجود در بدن انسان فکر می‌کنیم. تصور وجود آنها نیز عجیب است اما واقعیت دارد. جالب اینکه هر کدام از اجزای ریز بدن ماموریت جداگانه دارند همانند پیچ و مهره و وظایف آنها در خودرو. این پیچ و مهره‌ها در ابعاد مختلف و برای مصارف گوناگون طراحی می‌گردند. شما می‌توانید آنها را در اجزای مختلف موتور یا قسمت‌های جانبی خودرو مثل داشبورد و دستگاه ضبط ماشین مشاهده کنید.

کاربرد پیچ و مهره در صنعت خودرو

کاربرد پیچ و مهره در صنعت خودرو آنقدر وسیع است که همه آن را حس کنند. به جرأت می‌توان گفت صنعت خودروسازی یکی از بزرگترین صنایع مصرف کننده مهره و پیچ در جهان است. معمولا از پیچ و مهره در بخش‌هایی از خودرو استفاده می‌شود که احتمال خرابی آن‌ها بیشتر از سایر قطعات می‌باشد. قرار دادن پیچ برای اتصالات مربوط به این قطعات کمک می‌کند تا در صورت خرابی برای تعمیر آن قطعه و باز و بسته کردن آن دردسر زیادی وجود نداشته باشد. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد اهمیت پیچ در صنعت خودرو باید به آن اشاره کنیم، تاثیر این محصول در ایمنی خودرو است. خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه با جان افراد ارتباط مستقیم دارد.

در صورتی که هر مشکلی در آن وجود داشته باشد می‌تواند خسارت‌های جانی غیر قابل جبرانی وارد آورد. به همین دلیل صنایع باید مراقب باشند برای این در خرید و استفاده از پیچ و مهره دقت کافی داشته باشند آنها باید محصولاتی مطمئن خریداری کنند. در صورتی که در تعمیر خودرو خودتان نیاز به خرید پیچ جدید داشتید حتما در خرید فاکتور کیفیت را مد نظر قرار دهید و هنگام سفت کردن پیچ‌ها و بستن آن‌ها دقت کافی داشته باشید.

کدام پیچ و مهره در صنعت خودروسازی کاربرد دارد؟

کاربرد پیچ و مهره در صنعت خودروسازی بسیار متنوع است و بستگی به این دارد که آن پیج توسط کدام برند تولید شده باشد. برای اینکه کاربرد مهره و پیچ در این صنعت را بهتر متوجه شوید، انواع مختلف پیچ و مهره در خودرو سازی را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • پیچ آلن: یکی از معروفترین و قویترین پیچ‌های موجود در صنعت خودروسازی، پیچ آلن نام دارد. البته به اینگونه پیچ‌ها، سر استوانه‌ای هم گفته می‌شود اما بیشتر با نام آلن شناخته می‌شود. معمولا از پیچ آلن برای کارهای ظریف و حساسی که در خودروسازی نیاز است کمک گرفته می‌شود. در واقع این پیچ‌ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند برای انجام کارهای ظریف گزینه ایده آلی هستند.

کاربرد پیچ در خودرو

  • پیچ ماشینی آهنی: یکی از معروفترین پیج‌ های صنعت خودروسازی است که کاربرد های وسیعی در این صنعت مهم دارد. اینگونه پیچ‌ ها همانند پیچ آلن از ظرافت خاصی برخوردار هستند که استفاده از آن را در خودروسازی پر اهمیت‌تر می‌کند. مهره و واشر می‌توانند گزینه مناسبی به عنوان مکمل این پیج باشند. این پیج جذاب مقاومت بسیار خوبی دارد و با گالوانیزه سرد تولید شده است.
  • پیچ دو سو: اگر در بازار نتوانستید پیچ‌های آلن و پیچ آهنی خریداری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که به سراغ پیچ دو سو بروید. این پیچ هم کاربردهای گسترده‌ای در صنعت خودروسازی دارد و هم از مقاومت بسیار خوبی برخوردار می‌باشد. البته طبیعتاً مزایای این پیچ استوانه‌ای در مقایسه با دو پیچ اول کمتر است.
  • پیچ چهارسو: این پیچ از متریال فولاد و استیل تولید می‌شود. این مواد در خودروسازی اهمیت زیادی دارند و کاربردهای بسیاری از آنها دیده شده است. یکی از ویژگی‌های مهم پیچ ماشینی چهارسو، دنده‌های ریزی است که در آن تعبیه شده است. در مجموع به نظر می‌رسد این پیچ هم بتواند بسیاری از مشکلات شما را برطرف سازد.

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *